Specification
The Life of Queen Victoria UK 2026 1/4oz Gold Proof Coin
| Specification | Value |
|---|---|
| Denomination | £25 |
| Alloy | 999.9 Fine Gold |
| Weight | 7.80 g |
| Diameter | 22.00mm |
| Reverse Designer | Edwina Ellis |
| Specification | Value |
|---|---|
| Obverse Designer | Martin Jennings |
| Quality | Proof |
| Year | 2026 |
| Pure Metal Type | Gold |
| Edge | Milled |
1901 Sovereign
| Specification | Value |
|---|---|
| Denomination | Sovereign |
| Alloy | 916.67 Gold |
| Weight | 7.988g |
| Diameter | 22.05mm |
| Reverse Designer | Thomas Brock |
| Specification | Value |
|---|---|
| Obverse Designer | Benedetto Pistrucci |
| Year | 1901 |
| Condition | Fine or Better |