Specification
Concorde 2026 UK 50p Silver Proof Coin
| Specification | Value |
|---|---|
| Denomination | 50p |
| Maximum Coin Mintage | 6810 |
| Alloy | .925 Sterling Silver |
| Weight | 8.00 g |
| Diameter | 27.30mm |
| Specification | Value |
|---|---|
| Reverse Designer | Osborne Ross |
| Obverse Designer | Martin Jennings |
| Quality | Proof |
| Year | 2026 |
| Pure Metal Type | Silver |
Monnaie de Paris 10 Euro Concorde Silver Proof Coin
| Specification | Value |
|---|---|
| Denomination | €10 |
| Maximum Coin Mintage | 4000 |
| Alloy | 999 Fine Silver |
| Weight | 22.2 g |
| Diameter | 37.00mm |
| Specification | Value |
|---|---|
| Reverse Designer | Romain Hugault and the engraving workshop |
| Obverse Designer | Romain Hugault and the engraving workshop |
| Quality | Proof |
| Pure Metal Type | Silver |