Specification
100th Anniversary of the Birth of Queen Elizabeth II 2026 UK 1oz Silver Proof Coin
| Specification | Value |
|---|---|
| Denomination | £2 |
| Maximum Coin Mintage | 5010 |
| Alloy | 999 Fine Silver |
| Weight | 31.21 g |
| Diameter | 38.61mm |
| Specification | Value |
|---|---|
| Reverse Designer | Timothy Noad |
| Obverse Designer | Martin Jennings |
| Quality | Proof |
| Year | 2026 |
| Pure Metal Type | Silver |
| Edge | Milled |
2026 Royal Canadian Mint $20 Fine Silver Coin
| Specification | Value |
|---|---|
| Denomination | $20 |
| Maximum Coin Mintage | 5000 |
| Alloy | 999 Fine Silver |
| Weight | 31.39 g |
| Diameter | 38.00mm |
| Specification | Value |
|---|---|
| Reverse Designer | Neil Hamelin |
| Obverse Designer | Steven Rosati |
| Quality | Proof |
| Year | 2026 |
| Pure Metal Type | Silver |
| Edge | Serrated |