Specification
100th Anniversary of the Birth of Queen Elizabeth II 2026 UK £5 Silver Proof Coin
| Specification | Value |
|---|---|
| Denomination | £5 |
| Alloy | .925 Sterling Silver |
| Weight | 28.28 g |
| Diameter | 38.61mm |
| Reverse Designer | Timothy Noad |
| Specification | Value |
|---|---|
| Obverse Designer | Martin Jennings |
| Edge Inscription | · A LIFE WELL LIVED, A PROMISE WITH DESTINTY KEPT |
| Quality | Proof |
| Year | 2026 |
| Pure Metal Type | Silver |
George V 1926 Half Crown
| Specification | Value |
|---|---|
| Alloy | .500 Silver |
| Weight | 14.140g |
| Diameter | 32.31mm |
| Reverse Designer | George William de Saulles |
| Obverse Designer | Edgar Bertram Mackennal |
| Specification | Value |
|---|---|
| Quality | Circulating |
| Year | 1926 |
George V 1926 Florin
| Specification | Value |
|---|---|
| Alloy | .500 Silver |
| Weight | 11.310g |
| Diameter | 28.50mm |
| Reverse Designer | Leonard Charles Wyon |
| Obverse Designer | Edgar Bertram Mackennal |
| Specification | Value |
|---|---|
| Quality | Circulating |
| Year | 1926 |
George V 1926 Shilling
| Specification | Value |
|---|---|
| Alloy | .500 Silver |
| Weight | 5.660g |
| Diameter | 23.60mm |
| Reverse Designer | George William de Saulles |
| Obverse Designer | Edgar Bertram Mackennal |
| Specification | Value |
|---|---|
| Quality | Circulating |
| Year | 1926 |
George V 1926 Sixpence
| Specification | Value |
|---|---|
| Alloy | .500 Silver |
| Weight | 2.830g |
| Diameter | 19.41mm |
| Reverse Designer | George Wiliam de Saulles |
| Obverse Designer | Edgar Bertram Mackennal |
| Specification | Value |
|---|---|
| Quality | Circulating |
| Year | 1926 |
George V 1926 Threepence
| Specification | Value |
|---|---|
| Alloy | .500 Silver |
| Weight | 1.410g |
| Diameter | 16.26mm |
| Reverse Designer | Jean Baptiste Merlen |
| Obverse Designer | Edgar Bertram Mackennal |
| Specification | Value |
|---|---|
| Quality | Circulating |
| Year | 1926 |
George V 1926 Penny
| Specification | Value |
|---|---|
| Alloy | Bronze |
| Weight | 9.450g |
| Diameter | 30.86mm |
| Reverse Designer | Leonard Charles Wyon |
| Obverse Designer | Edgar Bertram Mackennal |
| Specification | Value |
|---|---|
| Quality | Circulating |
| Year | 1926 |
George V 1926 Halfpenny
| Specification | Value |
|---|---|
| Alloy | Bronze |
| Weight | 5.670g |
| Diameter | 25.48mm |
| Reverse Designer | Leonard Charles Wyon |
| Obverse Designer | Edgar Bertram Mackennal |
| Specification | Value |
|---|---|
| Quality | Circulating |
| Year | 1926 |
George V 1926 Farthing
| Specification | Value |
|---|---|
| Alloy | Bronze |
| Weight | 2.830g |
| Diameter | 20.19mm |
| Reverse Designer | Leonard Charles Wyon |
| Obverse Designer | Edgar Bertram Mackennal |
| Specification | Value |
|---|---|
| Quality | Circulating |
| Year | 1926 |