The 500g cast gold bar is the second-largest gold bar available from The Royal Mint Refinery. This bar contains 500g of 999.9 fine gold.
This bar is available for delivery or secure storage in The Vault™, The Royal Mint’s purpose-built precious metal storage facility. Each bar is imprinted with a unique serial number and the RMR logo and also includes a numbered certificate.
Specification
| Specification | Value |
|---|---|
| Weight | 500.000g |
| Quality | Bullion |
| Pure Metal Type | Gold |
| Pure Metal Content | 500g |
| Bar Size | 500g |
| Specification | Value |
|---|---|
| Bar Thickness | 8.00mm |
| Premium | All prices are inclusive of manufacturing premium |