Specification
The Life of Queen Victoria UK 2026 £5 Brilliant Uncirculated Coin
| Specification | Value |
|---|---|
| Denomination | £5 |
| Alloy | Cupro-Nickel |
| Weight | 28.28 g |
| Diameter | 38.61mm |
| Reverse Designer | Edwina Ellis |
| Specification | Value |
|---|---|
| Obverse Designer | Brilliant Uncirculated |
| Quality | Brilliant Uncirculated |
| Year | 2026 |
| Pure Metal Type | Base Metal |
| Edge | Milled |
1895-1901 Penny
| Specification | Value |
|---|---|
| Denomination | Penny |
| Alloy | Bronze |
| Weight | 9.450g |
| Diameter | 30.86mm |
| Reverse Designer | Thomas Brock |
| Specification | Value |
|---|---|
| Obverse Designer | L.C. Wyon |
| Year | 1895-1901 |
| Condition | Fine or Better |