Specification
The Sovereign 2026
| Specification | Value |
|---|---|
| Denomination | Sovereign |
| Maximum Coin Mintage | 4836 |
| Alloy | 916.67 Gold |
| Weight | 7.98 g |
| Diameter | 22.05mm |
| Specification | Value |
|---|---|
| Reverse Designer | Benedetto Pistrucci |
| Obverse Designer | Martin Jennings |
| Quality | Proof |
| Year | 2026 |
| Pure Metal Type | Gold |
| Edge | Milled |
The Five-Sovereign Piece 2026
| Specification | Value |
|---|---|
| Denomination | Sovereign |
| Alloy | 916.67 Gold |
| Weight | 39.94 g |
| Diameter | 36.02mm |
| Reverse Designer | Benedetto Pistrucci |
| Specification | Value |
|---|---|
| Obverse Designer | Martin Jennings |
| Quality | Proof |
| Year | 2026 |
| Pure Metal Type | Gold |
| Edge | Milled |
The Double Sovereign 2026
| Specification | Value |
|---|---|
| Denomination | Sovereign |
| Alloy | 916.67 Gold |
| Weight | 15.98 g |
| Diameter | 28.40mm |
| Reverse Designer | Benedetto Pistrucci |
| Specification | Value |
|---|---|
| Obverse Designer | Martin Jennings |
| Quality | Proof |
| Year | 2026 |
| Pure Metal Type | Gold |
| Edge | Milled |
The Half-Sovereign 2026
| Specification | Value |
|---|---|
| Denomination | Sovereign |
| Maximum Coin Mintage | 3160 |
| Alloy | 916.67 Gold |
| Weight | 3.99 g |
| Diameter | 19.30mm |
| Specification | Value |
|---|---|
| Reverse Designer | Benedetto Pistrucci |
| Obverse Designer | Martin Jennings |
| Quality | Proof |
| Year | 2026 |
| Pure Metal Type | Gold |
| Edge | Milled |
The Quarter-Sovereign 2026
| Specification | Value |
|---|---|
| Denomination | Sovereign |
| Weight | 2.00 g |
| Diameter | 13.50mm |
| Reverse Designer | Benedetto Pistrucci |
| Obverse Designer | Martin Jennings |
| Specification | Value |
|---|---|
| Quality | Proof |
| Year | 2026 |
| Pure Metal Type | Gold |
| Edge | Milled |